KAA - 91 years
Art and nature,
being two different things, cannot be the same.
Pablo Picasso

At the Gallery - 2019

The Photography Show — November 16th – December 1st

Award Winners

NNN

KAA Award for
Digital Art
"Desert Moonrise”
Brad Smith

NNN

Best in Show 
"Ismael's Calling”
Eric Hammer

NNN
KAA Award of Excellence
"Blue Heron"
Linda Hubbard
NNN
People's Choice Award
 “Welder”
Emory Roth
NNN

KAA Award of Excellence
"Aspens”
Judith Secco

NNN
KAA Award for Color Photography
"By the Dumpster”
 Jeff Sesco
NNN
KAA Award for Digital Art
"Desert Moonrise”
Brad Smith


The Fall Juried Show — September 21st – October 14th

Award Winners

“Ethereal Narrative” Lisa Berger

Honorable Mention
“Ethereal Narrative”
Lisa Berger
Mixed Media 

“Take Me to the Lake” Zufar Bikbov

Founders Award/
Best -in-Show
“Take Me to the Lake”
Zufar Bikbov
Oil

“Light Within” Leslie Carone
KAA Award for Watercolor
“Light Within”
Leslie Carone
Watercolor
“Vegan” Werner Kappes
Honorable Mention
“Vegan”
Werner Kappes
Oil
“Brass City at the Golden Hour” Carl Lawson

Honorable Mention
“Brass City at the Golden Hour”
Carl Lawson
Acrylic 

“Leap Frog” Jim Malloy
KAA Award for Acrylic
“Leap Frog”
Jim Malloy
Acrylic
“Brother of the Leaf” Suzanne Marsen
KAA award for Mixed Media/Graphics
“Brother of the Leaf”
Suzanne Marsen
Graphite
“Master of the Universe” Carol Moore
KAA Award for Pastel
“Master of the Universe”
Carol Moore
Pastel
“The High Note” Erin Nazzaro
The Barbara Goodspeed Award for Any Medium
“The High Note”
Erin Nazzaro
Acrylic 
“Charlie” Emery Roth
KAA award for Photography
“Charlie”
Emery Roth
Photograph
“Show's Over” Diana Voyajolu
The KAA Award for for Oil
“Show's Over”
Diana Voyajolu
Oil
“Baobab” Gino Zenobia

Carolyn B. Fisher Award for Sculpture
“Baobab”
Gino Zenobia
Metal Sculpture

 

Members' Show II — August 17th to September 8th

Award Winners

davidson.MyNewHat.series33

The Alice Wolf Award of Excellence
"My New Hat Series #33”
Mary Davidson
Acrylic

o'Connor.Clouds over Great Swamp

Award of Excellence
“Clouds over Great Swamp”
Doreen O’Connor
Acrylic

rogers.Toffee
Award of Excellence
“Toffee”
Chandre Rogers
Oil
vitarello.Gelato
Award of Excellence
“Gelato"
Mira Vitarello
Pastel


The President's Show — June 22nd to August 4th

Award Winners

x

Pastel Society Award for Pastel
“The Mother Cloud”
Karen Bahrenburg
Pastel

x

John T. Mott Award for Marine Painting
“Cape Cod Morning”
John Berube
Acrylic 

x
Kent Art Association, Award of Excellence
“The Hunter”
Carl Chaiet
Acrylic
x
Richard Ochs Memorial Award 2 for Watercolor
“Out for a Catch”
Justine Coleman
Watercolor
x
President’s Award, 
Best in Show
“Melting Pot”
Brad Conklin
Sculpture
x
 Richard Ochs Memorial Award for Watercolor
“Fleurs Flourissanstes”
Trisha Haulenbeek
watercolor and pastel
x
Robert Nesbit Award
for Mixed Media
“Jungle Music”
Werner Kappes
Mixed Media
x
Sascha Maurer AWS Memorial Award for Watercolor
“Myrtle”
Sally Sargent Markey
Watercolor
x
Luis Mora Award for Pastel
“Wanda”
Anna Petranich
Pastel
x
Spencer Nichols Award
for Oil/Acrylic
"Take Me Home”
Pamela Reese
Oil
x
Kent Art Association
Award of Excellence
"Snow and Stones”
Michael Spross
Oil
Sergio Villaschi photograph

Kent Art Association
Award of Excellence
“Blue Bottles with Green Apples”
Sergio Villaschi
Photography

x
George Laurence Nelson Award for Portrait
“Young Woman Fixing Her Hair”
Diana Voyajolu
Oil 
c
Willard Paddock Award
for Sculpture
“Capoeira”
Gino Zenobia
Sculpture 

 

2019 Elected Artists Show — May 25th to June 9th

Award Winners

“Early Morning Light” by Judy Cantwell

Kent Art Association Award of Excellence
“Early Morning Light”
Judy Cantwell
Gel Transfer and Acrylic 

“Twilight” by Werner Kappes

Ridgewood Art Association Award of Excellence
“Twilight”
Werner Kappes
Oil

“Bowling Allery at Daheim” by Michael Spross
Kent Art Association Award of Excellence
“Bowling Allery at Daheim”
Michael Spross
Graphite on Paper

 

2019 Spring Juried Show — April 13th - May 12th

Award Winners

Award for Photography, “Hi and Dri”, Lisa Berger, photograph

Award for Photography
“Hi and Dri”
Lisa Berger
photograph

Best in Show, “Take Off” , John Berube, acrylic

Best in Show
“Take Off”
John Berube
acrylic

Award for Watercolor, “Gulls Gathering”, Victoria Buffard, watercolor
Award for Watercolor
“Gulls Gathering”
Victoria Buffard  
watercolor
Award for Sculpture, “Sherlock”, Carl Chaiet, sculpture
Award for Sculpture
“Sherlock”
Carl Chaiet
sculpture
Award for Digital Art, “2019 Walker Canyon Bloom”, Sarah Gubetta, digital
Award for Digital Art
“2019 Walker Canyon Bloom”
Sarah Gubetta
digital
Award for Oil, “Julie + 1”, Edward Hills, oil
Award for Oil
“Julie + 1”
Edward Hills
oil
Award for Mixed Media, “Good Will”, Zenia Hodza, mixed media
Award for Mixed Media
“Good Will”
Zenia Hodza
mixed media
Award for Pastel, “Crow”, Cheryl L. Moore, pastel
Award for Pastel
“Crow”
Cheryl L. Moore
pastel
Award for Acrylic, “South American Beauty” , Erin Nazzaro, acrylic
Award for Acrylic
“South American Beauty”
Erin Nazzaro
acrylic
 


2019 Student Show — March 24th, 30th, and 31st

Award Winners

x

Award of Excellence
“Paddle”
Malu Dorley
Maplebrook School
Instructor: TeeJay Jones

x

Award of Excellence
“Boats”
Linda Fan
The Gunnery
Instructor: Andrew Richards

x
Award of Excellence
“Blooms”
Jean Fang
The Gunnery
Instructor: Andrew Richards
Award of Excellence
“Candies”
Jason Jia
Trinity Pawling
Instructor: Ned Reade
x
Award of Excellence
“Contour Line Flower”
Yuelin “Leo” Lao
So. Kent School,
Instructor: Cheryl Moore
x
Award of Excellence
“Self Portrait”  
Melissa Mauri
Housatonic Valley Regional HS #1
Instructor: Warren Prindle
x
Award of Excellence
“Lost in Your Eyes”
Callie McGuire
Millbrook HS
Instructors: Jillian Barnes & Michelle Cring
x
Award of Excellence
“Kim Collage”
Axel Orzano
Marvelwood School
Instructors: Ben Willis & Pam West
x
Honorable Mention
“Mantra”
Charlotte Xu
The Gunnery
Instructor: Andrew Richards
 


Members' Show I — February 23 – March 17

Award Winners

NNN

Award of Excellence
“Flight”
Jen Bulay
encaustic sculpture

NNN

Award of Excellence
“Twisted”
Brad Conklin
wood sculpture

NNNN
Award of Excellence
“Basket with Apples”
Judith Seco
photograph
NNN
Award of Excellence
“Enchanted Forest”
Steven Tanenbaum
acrylic
NNN
Award of Excellence
“House on a Hill”
Mira Vitarello
pastel
NNN
Honorable Mention
“Waterfall”
Connie Horton
oil

All work in this gallery © the artist - used by permission